Dyrekcja Zespołu Szkół w Zawadzie informuje, że miejscem realizacji obowiązku szkolnego dla uczniów szkoły podstawowej wszystkich mieszkańców miejscowości Zawada od 01 września 2017 roku jest Publiczna Szkoła Podstawowa im. Edwarda Raczyńskiego w Zawadzie.

Aktualności

13 czerwca 2017 13:05 | Aktualności

Na lekcję matematyki do galerii MOK w Dębicy

Uczniowie kl II gimnazjum wraz z nauczycielką matematyki p. Anna Kubisztal wybrali się na lekcję matematyki do galerii MOK w Dębicy. Odwiedzili interaktywną wystawę  pt. „Wszystko... jest liczbą". Wystawę przygotowała Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy oraz  Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Wystawa jest kontynuacją cyklu wystaw interaktywnych o charakterze edukacyjnym, rozpoczętego w 2000 r. „Wszystko... jest liczbą" to trzecia w tym cyklu wystawa, która zastąpiła poprzednią, poświęconą działaniom zmysłów. Celem projektu „Wszystko... jest liczbą" jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia.

Wystawa pozwala zgłębiać wybrane zagadnienia matematyczne poprzez samodzielne eksperymenty i zabawę. Dzięki 35 modelom można było wykonać ponad 60 doświadczeń. W pierwszej części uczniowie poznali świat geometrii, druga była poświęcona liczbom.

Na wystawie można m.in. przeprowadzić dowód na twierdzenia Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy. Dla miłośników matematyki przygotowane zostały liczne zabawy matematyczne, układanki, puzzle i kwadraty magiczne.

 Dopełnieniem ekspozycji były przyrządy naukowe. Najstarszy z nich pochodzący z ok. 1700 r. to cyrkiel proporcjonalny służący do przeliczania wymiarów na zasadzie proporcji. Zwiedzający zobaczyli też m.in. teodolit do pomiarów geodezyjnych oraz przyrządy sprzed epoki komputera: abak, arytmometr, suwak logarytmiczny, liczydło.

Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się maszyna szyfrująca oraz cymbały, na których uczniowie wygrywali różne znane melodie.

Przeczytano: 281 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: